HUIZENRUIL VERRUIMT JE HORIZON
Thuis in iemand anders huis
16 mei 2025 – “Héllooo!” Met een vrolijke lach stapt Peter ons huis binnen, vergezeld door zijn vrouw Lynn. Nadat ze hun koffers, voorzien van de Canadese vlag, in het gastenverblijf hebben gezet, starten we met koffie en een oranje tompouce. We hebben via het huizenruil platform al diverse keren contact gehad, dus het voelt al snel vertrouwd.
Door Ceciel Funnekotter
Het echtpaar zocht onlangs contact met ons, omdat ze een verblijfplaats nodig hadden vanwege de herdenkingsplechtigheden in Zutphen. Voordat ik antwoordde, kon ik via het huizenplatform al wat informatie over hen vinden, zoals hun profiel en de reden waarom ze lid zijn. Ook kon ik het huis bekijken dat zij zelf in de aanbieding hebben.
Canadezen in de Tweede wereldoorlog
Aan de keukentafel vertelt het stel uit de Canadese West Coast over hun fascinatie voor de geschiedenis van de Canadese soldaten die in Nederland en Duitsland gesneuveld zijn tijdens de bevrijding van Nederland. Een Zutphenaar heeft de geschiedenis van de 75 gesneuvelde Canadese soldaten bestudeerd en fungeert als gids voor Peter en Lynn bij de herdenkingsplechtigheden. Zutphen heeft destijds fors geleden onder de bombardementen. Er is een hevige strijd gevoerd met de bezetters, voordat de stad daadwerkelijk bevrijd was.
Herdenking
Omdat wij zelf ook bij het Zutphens herdenkingsmonument aanwezig zijn, zien we Peter namens Canada plechtig een bloemstuk leggen voor de gesneuvelde landgenoten. Een ervan was een ver familielid, wiens naam niemand meer wist. Na afloop, bij de koffie, staan de tranen in zijn ogen: zijn verre verwant heeft nu weer een naam. Hij is niet meer vergeten en is de eer bewezen die hem toekomt. Peter is er vol van. Hij spreekt zijn diepe waardering uit voor alle herdenkingen waarbij, naast alle officials en nabestaanden, ook jonge scholieren een rol in hebben. “In Canada wordt de geschiedenis van de tweede wereldoorlog en de rol van de geallieerden nauwelijks onderwezen,” vertelt hij, “laat staan jaarlijks zo eervol herdacht.”
Huizenruil geeft je een uniek inzicht in iemands leefwereld en verruimt je horizon. Het is een verrijking: vrienden voor soms even, maar een mooie ervaring voor het leven.
Het contact met deze gasten is intensiever dan gewoonlijk, omdat het klikt en zij het, net als wij, interessant en bijzonder vinden om elkaar beter te leren kennen. Toen wij destijds voor het eerst elders gingen logeren, hebben we de gastvrouw en heer niet in leven den lijve gezien. Toch voelde het persoonlijk, omdat ze alles heel goed voorbereid hadden. Er stond een welkomst attentie op tafel en een handleiding waar wat te vinden was in huis. En dat we in geval van nood de buren konden benaderen. Net als bij onszelf, stonden persoonlijke zaken nog gewoon in het zicht, en werden we aangespoord om toch vooral gebruik te maken van de kruiden en levensmiddelen, de tijdschriften en boeken die voor het grijpen lagen. Doe alsof je thuis bent.
Wederzijds vertrouwen
Deze manier van ‘logeren’ is gebaseerd op wederzijds vertrouwen. En dat doet bijzonder goed in deze tijd van polarisatie. – En, bijkomend voordeel van gasten in huis is, dat je tevoren je huis weer eens helemaal opruimt en schoon maakt. Dat werkt als een goede stok achter de deur. – Wij hebben een klein gastenverblijf, dat losstaat van onze eigen woning. Hierdoor zijn we zelf doorgaans thuis. Iedere gast die we ontvangen vragen we naar eerdere ervaringen en tot nu toe horen we dat iedereen zonder uitzondering positief is.
Waarom huizenruil?
De redenen van mensen om huizenruil te doen zijn divers: de een doet het voornamelijk voor het milieu – huizenruil zorgt voor minder toeristische accommodaties. En dat scheelt ook voor de reductie van CO2 en het delven van alle grondstoffen voor de bouw. De ander doet het voor het bijzondere gevoel om even onderdeel te zijn van iemands woonomgeving, waardoor je een breder blikveld op de wereld krijgt. Een derde kan zich op deze manier vakanties veroorloven die normaal gesproken buiten zijn of haar financiële bereik liggen, omdat het allemaal met gesloten beurzen gaat.
Voor mij is het ook nieuwsgierigheid naar en interesse in mensen, waardoor ik zo enthousiast ben over huizenruilen. Soms is het alleen een korte ontmoeting bij het arriveren en gaan de gasten helemaal hun eigen gangetje. Andere keren is er meer contact, en drinken we ‘s avonds samen een glas wijn of bijvoorbeeld bezoeken we gezamenlijk een leuk optreden in de stad. Huizenruil geeft je een uniek inzicht in iemands leefwereld en verruimt je horizon. Het is echt een verrijking: vrienden voor soms even, maar een mooie ervaring voor het leven.
Meer informatie
Huizenruil sites:
Reageren?
Ongepaste reacties worden verwijderd(E-mail adres wordt niet gepubliceerd)